FANDOM


Casusluk

Casusluk ekranı gösterildiğinde, oyuncunun tüm eyaletleri görünür. Kırmızı renkli olanlar çevrilmiş eyaletlerdir(her taraftan diğer eyaletlerle kuşatılır), bu nedenle saldıranın ordusu -20 moralle savaşır.

Casusların hızı 3600 IM/h’dir.

Başarılı bir görev uygulama şansı, casusluğun seviyesine ve gönderilen casusların sayısına bağlıdır.

Casusların görevdeki bakım masrafı, normal bakım masrafının 1.2 katına eşittir.

Casusluk ekranında casusları içeri sızdırabilir veya kendinizin ya da müttefiklerinizin son casusluk raporuna göz atabilirsiniz. O casuslandığı andan itibaren eyaletin veya koloninin durumunu sunar, bu nedenle son casusluk raporu güncellenmiş bir bilgi sağlamaz.

Karşı Casusluk

Düşman casuslarını aramak ve yok etmek için hizmet verir.

Sınırda bir casusu yakalamak otomatiktir.

Her içeri sızmış casus, geri çağrılmadıkça yakalanabilir.

Karşı casusluk butonuna tıklayarak, tüm içeri sızmış casusları görebilirsiniz.

Başarılı casusluğu ve karşı casusluğu etkileyen faktörler:

Başarılı bir şekilde içeri sızma şansı, casusluğun ve karşı casusluğun seviyeleri ile casuslanan ve casuslayan oyuncunun yollanan ve savunmada olan casuslarının sayısına kıyasla belirlenir.

Eğer her ikisinin(casuslanan ve casuslayan oyuncu) de casusluk seviyeleri ile birlikte casus sayıları da eşit ise, casuslayanın sızma şansı %90’dır. Eğer savunanın karşı casusluğu saldıranın casusluğundan bir seviye daha yüksekse, başarılı bir casusluk için şans %80’dir veya tam tersi ise %95’tir. Savunanın her karşı casusluk seviyesinden sonra sızma şansı %10 düşer ve saldıranın her casusluk seviyesiyle %5 yükselir.

Ne kadar çok casus gönderirseniz, casusluk görevinin başarılı olmasının ihtimali artar. Casusu gönderenin casus sayısı ile savunanın casus sayısı bir de ikisinin Casusluk ve Karşı casusluk seviyeleri karşılaştırılır. Casus gönderenin Casusluk seviyesi savunanın Casusluk seviyesinden 5 ya da daha fazla seviye olduğu takdirde, casus sayısı ne olursa olsun sızma her zaman başarılı olur.

Eğer casuslayan oyuncu içeri sızmayı başarırsa, bir casusluk raporu alır ve bu rapor şunlardan oluşur: düşman ordusunun(meydan ordusu ve garnizon) sayısı ve türü, eyaletteki kaynakların miktarı, hazinedeki sermaye(eğer casuslanan alan ana eyalet ise) ve kale seviyesi.

İçeri sız butonuna tıklayarak casuslayan oyuncu ele geçirilir. Oyuncu yollanmış casusların %20’sini kaybeder, bir casusluk raporu almaz ve casuslanan kişi onun içeri sızmaya kalkıştığını görür.

Eğer casusu gönderen sızmayı başarırsa fakat casuslanan kişi Karşı casusluğu kullanırsa, iki tarafın istihbarat seviyeleri ve casus sayısı tekrar karşılaştırılır. Casus gönderenin üstünlüğü olduğunda casuslanan kişi casuslarının %20sini kaybeder, casusu gönderen ise istihbarat raporu alır. Eğer casuslanan kişinin casus sayısı daha büyük ise, düşman casusları iki tarafta casus kayıpları olmadan eyaletten kovulur.

Casusluk simülatörü

Kaybedilebilecek muhtemel casus sayısını ve başarılı bir casusluk/karşı casusluk şansını hesaplamak için rakibinizin ve sizin casusluk/karşı casusluk seviyelerinizi ve meydandaki casusların sayısını doldurmanıza olanak verir.

%100 başarı olabilmesi için katılan iki tarafın Casusluk ve Karşı casusluk seviyeleri arasında 5 seviye farkı bulunması lazım. Dolayısıyla casusluk simülatöründen alacağınız sonuç, casusluk göverinin sonucundan farklı olabilir.

Alan istihbaratı

Oyuncunun ana eyalet etrafında casusluk yapmasına izin veren bir araştırma ve özel kaynaklı alan arama, düşman kolonileri, askeri ve ticari karakollar, hem de bir araya toplanma noktaları. İstihbarat görevleri, Casusluk >> Alan İstihbaratı menüsünde casuslar tarafından yürütülür. Her seviye istihbaratın görüş alanını 5 birim uzatır, en yüksek seviye 20’dir. Bir casus bir istihbarat görevini 3,14’lük bir menzilde bir saatte uygular. X birimli bir menzilde alan araştırmasını N sayılı casusla uygulamak, tahmini olarak aşağıda gösterildiği gibidir: (X^2 / N).

Örnek 1: Bir oyuncunun alan istihbaratı seviyesi 2 ise, bu onun 10 birimlik bir menzilde istihbarat görevleri uygulayabileceği anlamına gelir. Oyuncu alan istihbaratı görevine 20 casus yollar. Görevi tamamlamak, tahmini olarak aşağıda gösterildiği kadar süre gerektirir: (X^2 / N): 10^2 / 20) = 100 / 20 = 5 saat. Bundan dolayı bir alan istihbaratı uygulamak ve istihbarat raporu almanın gerektirdiği süre 5 saattir. Bu formüle göre sonuç 1’den az ise, bu istihbarat görevi süresi 1 saat olarak değerlendirilir.
Örnek 2: Bir oyuncunun alan istihbaratı seviyesi 2 ise, bu onun 10 birimlik bir menzilde istihbarat görevleri uygulayabileceği anlamına gelir. Oyuncu alan istihbaratı görevine 200 casus yollar. Görevi tamamlamak, tahmini olarak aşağıda gösterildiği kadar süre gerektirir: (X^2 / N): 10^2 / 200) = 100 / 200 = 0,5 saat. Bundan dolayı bir alan istihbaratı uygulamak ve istihbarat raporu almanın gerektirdiği süre 1 saattir.

Alan istihbaratının hızı ve süresi, diyarın hızından etkilenmez.

Casusluk, Karşı Casusluk ve Saldırı

Eğer saldıranın casusluğu ile savunanın karşı casusluk seviyeleri eşit ise, savunan saldıranın ordusunu çarpışmadan 30 dakika önce görür. Her seviye için 10 dakikalık fark eklenir veya çıkarılır. Gizli ajan becerisinin verdiği bonus göz önünde bulundurulmaz.

Casusluk ve İttifak

Bir ittifağın parçası olan bir oyuncu, müttefiklerinin casus raporlarını kullanmak için ilave bonus alır. Oyuncu veya müttefiği tarafından yapılan en güncel casus raporları, daima oyuncunun şahsi listesinde görünür. Bu raporlar güncel bilgi sağlamaz fakat bilgi casuslandığı zamanda bulunmuştur.